Mistrzowie Kodowania uczą się w polskich szkołach

Teaser

Uczniowie z całej Polski przyjechali do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, żeby podsumować pilotażową edycję programu Mistrzowie Kodowania. Celem projektu jest popularyzacja nauki programowania w szkołach podstawowych. Tylko przez trzy miesiące podstawy programowania w języku Scratch poznało ponad 1500 uczniów.

Warszawa, 13 stycznia 2014 r. - Mistrzowie Kodowania to projekt edukacyjny mający na celu upowszechnienie w Polsce nauki.programowania. Obejmuje uczniów klas 4-6 ze szkół podstawowych. W ramach zajęć dzieci uczą się programowania w intuicyjnym języku Scratch. Udział w programie jest bezpłatny.

Dzisiejsi uczniowie szkół podstawowych będą w przyszłości wykonywać takie zawody, o których istnieniu dzisiaj nie mamy jeszcze wyobrażenia. Jedno, co wiemy, to że będą opierały się właśnie na technologii i informacji. – mówi Blanka Fijołek, CSR Manager Samsung Electronics Polska - Mistrzowie Kodowania to program, który ma wprowadzić polską edukację w przyszłość. Chcemy pomóc nauczycielom w oswojeniu nowoczesnych technologii i dać im narzędzia do przekazania wiedzy o nich uczniom.

Program Mistrzowie Kodowania realizuje Samsung Electronics Polska we współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej, Ośrodkiem Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie oraz Stowarzyszeniem „Rodzice w Edukacji”. W jego pilotażowej edycji, trwającej od października 2013 roku, udział wzięły 34 szkoły podstawowe z całej Polski. 73 nauczycieli różnych specjalizacji, którzy spotkali się na szkoleniu w Warszawie, połączyła pasja i odwaga w sięganiu po nowe technologie.

W dzisiejszych czasach często mówi się, że programowanie to trzeci język. Projekt "Mistrzowie Kodowania" uczy programowania nie tylko dzieci, ale też nas dorosłych, nauczycieli – mówi Agnieszka Szymańska, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej w Jedlance, która uczestniczyła w edycji pilotażowej - Świat tak szybko się zmienia, że nie jesteśmy w stanie powiedzieć, co stanie się za miesiąc. Niejednokrotnie nasi wychowankowie będą w przyszłości wykonywali zawody, które będą opierały się właśnie na programowaniu. Dlaczego nie mielibyśmy ułatwić im startu? Chcąc nauczyć dzieci czytania, uczę ich najpierw alfabetu, a ten projekt to takie swego rodzaju abecadło programowania.

To dzięki zaangażowaniu nauczycieli biorących udział w programie w polskich szkołach odbyło się już ponad 1300 godzin lekcji programowania. Inicjatywa zebrała bardzo pozytywne recenzje zarówno środowisk nauczycielskich, jak i przedstawicieli władz lokalnych i państwowych, uzyskując prestiżowe patronaty honorowe Ministra Edukacji Narodowej, Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji i Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. Do udziału w kolejnej edycji, której start przewidziany jest na marzec 2014 roku, zgłosiło się ponad 100 szkół z całego kraju.

Języki programistyczne nie są już dziś domeną informatyków, a narzędziem, które pozwala rozwijać myślenie kreatywne, doskonalić umiejętności analityczne, nadążać za postępem techniki i świadomie korzystać z jego owoców. Lista korzyści, jakie daje nauka programowania, jest bardzo długa. Pozwala ona lepiej zrozumieć i wykorzystać nowoczesne rozwiązania techniczne, sprawia, że uczeń jest nie tylko biernym odbiorcą szeroko rozumianej kultury informacyjno-komunikacyjnej, ale potrafi wykorzystywać technologię dla realizacji własnych celów. W nowoczesnym społeczeństwie brak podstawowego zrozumienia zasad działania komputerów jest niczym analfabetyzm, nie pozwala w pełni korzystać w doświadczeń współczesności. Programowanie sprzyja więc nie tylko rozwojowi intelektualnemu i kreatywności dzieci, a także - w dalszej perspektywie - może ułatwić im znalezienie dobrej pracy w różnych, niekoniecznie związanych z informatyką, sektorach.

Inicjator programu:

Samsung Electronics Co., Ltd.

Samsung Electronics Co., Ltd. jako lider w zakresie technologii, otwiera przed ludźmi na całym świecie nowe możliwości. Firma wprowadza najbardziej innowacyjne rozwiązania we wszystkich sektorach, w których jest obecna. Samsung zatrudnia 270 tysięcy osób w 79 krajach, a wartość sprzedaży w ujęciu rocznym przekracza 187,8 mld dolarów. Aby dowiedzieć się więcej, odwiedź stronę www.samsung.com

Samsung Electronics Polska

Firma Samsung jest obecna w Polsce od 1995 roku. W kraju znajduje się dywizja odpowiedzialna za marketing
i sprzedaż, sieć instytutów badawczo-rozwojowych oraz fabryka.

Samsung Electronics Polska, inicjator i organizator programu „Mistrzowie Kodowania”, dołączył do zerokie Porozumienie na rzecz Rozwoju Umiejętności Cyfrowych: http://umiejetnoscicyfrowe.pl/

Partnerzy programu:

Centrum Edukacji Obywatelskiej

Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej (CEO) jest niezależną instytucją edukacyjną. Powstała z myślą
o poprawie jakości systemu oświaty, upowszechnianiu wiedzy obywatelskiej, promowaniu praktycznych umiejętności i postaw niezbędnych do budowania demokratycznego państwa prawa i społeczeństwa obywatelskiego.

Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie

Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie jest publiczną placówką doskonalenia nauczycieli prowadzoną przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Nadzór pedagogiczny sprawuje Mazowiecki Kurator Oświaty. Zadaniem Ośrodka jest doskonalenie i wspomaganie nauczycieli wszystkich typów szkół w zakresie kształcenia informatycznego i edukacyjnych zastosowań technologii informacyjnej.

Stowarzyszenie „Rodzice w Edukacji”

Stowarzyszenie upowszechnia prawa i obowiązki rodziców oraz buduje wizerunek kompetentnego rodzica, profesjonalnie wspierającego swoje dziecko w procesie rozwoju, wychowania i edukacji.

Promując partycypację rodziców w życiu szkoły, tworzy klimat dialogu oparty na partnerskich relacjach uczniów, rodziców i nauczycieli. Działania te sprzyjają budowaniu kapitału społecznego szkoły i kształtowaniu odpowiedzialnych postaw obywatelskich.

O firmie

Samsung Electronics Co., Ltd. inspiruje ludzi na całym świecie i kształtuje przyszłość dzięki innowacyjnej technologii. Firma redefiniuje świat telewizorów, urządzeń ubieralnych, smartfonów, tabletów, aparatów fotograficznych, drukarek, sprzętu medycznego, rozwiązań sieciowych, półprzewodników i rozwiązań LED. Samsung jest również liderem w rozwoju Internetu Rzeczy, ze szczególnym uwzględnieniem takich zagadnień jak Smart Home i Digital Health. Spółka zatrudnia 319 000 pracowników w 84 krajach, a roczna wartość sprzedaży jej produktów wynosi 196 miliardów dolarów. Chcesz odkryć więcej? Odwiedź www.samsung.pl i news.samsung.com

Subskrybuj nowości

Formularz subskrypcji

Wypełnij poniższy formularz.

Nasze strony

rss
Kanał RSS
Bądź w kontakcie dzięki naszemu kanałowi RSS i odbieraj powiadomienia o nowościach.