Od elektrycznego teleskopu do elektronicznych dzieł sztuki - 44 lat historii telewizorów Samsung

, RTV
Teaser

Jak będzie wyglądał telewizor przyszłości? W jakim kierunku zmierza wyścig technologicznych innowacji? Aby odpowiedzieć na te pytania, warto na początku prześledzić bogatą historię tych urządzeń i… ponownie zachwycić się wyjątkowym designem klasycznych już modeli. 

Historia telewizorów ma już ponad 130 lat, a urządzenia te znajdują się obecnie praktycznie w większości domów na świecie. Poczynając od 1883 roku, kiedy to  Paul Nipkow opracował elektryczny teleskop, rozpoczęła się fascynująca historia odbiorników telewizyjnych, w której ogromną rolę odgrywały nie tylko innowacje technologiczne, ale również samo wzornictwo urządzeń. Jednak od 1926 roku, kiedy to John Logie Baird zaprezentował innowacyjne urządzenie monochromatyczne, możemy już mówić o prawdziwym wyścigu w tworzeniu coraz bardziej innowacyjnych, i co równie ważne, pięknych telewizorów, które pełnią także funkcję wystroju wnętrza.  

Istotny wkład w tworzenie historii telewizorów ma marka Samsung, która w 1970 roku, czyli już rok po założeniu, zaprezentowała swój pierwszy model. 12-calowy odbiornik lampowy, który nadawał czarno – biały obraz okrzyknięto zwiastunem nowej ery w historii tych urządzeń. Kolejne lata przyniosły taką innowację jak systemem szybkiego uruchamiania (zastosowany w urządzeniu Econo TV), który eliminował konieczność czekania na rozgrzanie telewizora. W 1980 roku Samsung zaprezentował swój pierwszy kolorowy model odbiornika. Kolejne lata to prawdziwy boom na domowe telewizory. Na początku lat 90. na całym świecie użytkowanych jest aż 900 milionów urządzeń. Wzrastającej popularności towarzyszy jednak obawa konsumentów przed szkodliwym wpływem kineskopów. Wykorzystując promieniowanie podczerwone Samsung przedstawia odpowiedź na społeczne obawy – pierwszy na świecie telewizor Bio TV.

Z biegiem lat ludzie zaczynają postrzegać urządzenia technologiczne jako część wystroju wnętrz – w społeczeństwie wzrasta świadomość designu. Tuż przed końcem XX wieku Samsung prezentuje swój pierwszy płaski telewizor. Prawdziwym przełomem dla marki była jednak premiera modelu Bordeaux LCD TV. Inspiracją stylistyczną dla tego innowacyjnego urządzenia były głębokie odcienie czerwonego wina oraz kształt kieliszka. Model ten zapoczątkował erę dominacji firmy Samsung na światowym rynku telewizorów. Po raz pierwszy też walory estetyczne produktu, stają się tak samo ważne jak technologia.

Koleje lata to tylko potwierdzenie ugruntowanej już pozycji firmy Samsung. W 2008 roku na rynku pojawia się Crystal Rose LCD TV z obudową kształtowaną metodą podwójnego wtrysku tworzywa. Model wyróżniał się subtelną, harmonijną równowagą pomiędzy dwoma półprzezroczystymi kolorami. Pierwszy na świecie telewizor LED powstaje w 2009 roku, tworząc zupełnie nową kategorię urządzeń. W nowej linii telewizorów Samsung postawiono po raz kolejny na minimalistyczny design – LED 8000 miał o 80% mniejszą szerokość ramy ekranu względem innych odbiorników dostępnych wówczas na rynku. Zaledwie rok później firma prezentuje kompletną linię produktów 3D w tym pierwszy telewizor Full HD 3D LED, a chwilę po tym uruchamia sklep z aplikacjami TV rozpoczynając erę Smart TV i tym samym wprowadzając ten termin na rynek.

Jakie były kolejne posunięcia w dziedzinie produkcji telewizorów? W 2013 roku Samsung powiększył ekran do 85 cali tworząc największy na świecie telewizor UHD. Projekt doceniono na targach CES, gdzie otrzymał nagrodę „Najlepsza Innowacja”, pokazując jak może ewoluować wzornictwo telewizorów. Niezrównana jakość obrazu i profilowana płaszczyzna pierwszego na świecie zakrzywionego modelu OLED zapewniają jeszcze głębsze doznania i niezwykłe poczucie realizmu. Nowa stylistyka otrzymała nazwę Timeless Arena – delikatnie wygięty w łuk ekran zawieszony w ramie zapewnia optymalny kąt widzenia dla ludzkiego oka.

Rok 2014 to kolejny przełomowy czas w historii telewizorów – Samsung zaprezentował zakrzywiony telewizor UHD i tym samym wyznaczył kierunek rozwoju tego segmentu rynku – telewizory mają być nie tylko wyposażone w najnowocześniejsze technologie, urzekać i barwą kolorów i poczuciem realizmu, ale również swoją formą i designem. Na targach IFA 2014 w Berlinie, marka zaprezentowała rewolucyjny telewizor Bendable UHD – pierwszy i największy na świecie telewizor z wyginanym ekranem przeznaczony na rynek europejski.

Obecnie, telewizor to prawdziwe dzieło sztuki, którego  wzornictwo wpływa nie tylko na wygląd i komfort obsługi, ale również na sposób, w jaki został zbudowany. Kolejne telewizory zaskakiwać nas będą jeszcze bardziej intuicyjnym designem, wyzwalającym emocje i zachwyt.

O firmie

Samsung Electronics Co., Ltd. inspiruje ludzi na całym świecie i kształtuje przyszłość dzięki innowacyjnej technologii. Firma redefiniuje świat telewizorów, urządzeń ubieralnych, smartfonów, tabletów, aparatów fotograficznych, drukarek, sprzętu medycznego, rozwiązań sieciowych, półprzewodników i rozwiązań LED. Samsung jest również liderem w rozwoju Internetu Rzeczy, ze szczególnym uwzględnieniem takich zagadnień jak Smart Home i Digital Health. Spółka zatrudnia 319 000 pracowników w 84 krajach, a roczna wartość sprzedaży jej produktów wynosi 196 miliardów dolarów. Chcesz odkryć więcej? Odwiedź www.samsung.pl i news.samsung.com

Subskrybuj nowości

Formularz subskrypcji

Wypełnij poniższy formularz.

Nasze strony

rss
Kanał RSS
Bądź w kontakcie dzięki naszemu kanałowi RSS i odbieraj powiadomienia o nowościach.