Ślōnskŏ gŏdka w smartfonach Samsung

Teaser

Samsung Electronics Polska, jako pierwszy producent smartfonów, wprowadza do wybranych modeli mowę śląską jako jeden z języków menu telefonu.

Ta wyjątkowa funkcja językowa została w całości opracowana przez inżynierów pracujących w polskim centrum R&D Samsung wspieranych językowo przez pasjonatów z Pro Loquela Silesiana Towarzystwa Kultywowania i Promowania Śląskiej Mowy.

Katowice, 26 marca 2015 - Samsung Electronics Polska zaprezentował w Katowicach pierwsze smartfony wyposażone w menu w mowie śląskiej. Mowa śląska po raz pierwszy stała się głównym językiem, w którym jest wyświetlane menu oraz w którym są obsługiwane wszystkie funkcje smartfonu.

Śląsk to nie tylko najliczniej zamieszkały region Polski, ale przede wszystkim wyjątkowa tradycja i kultura, której jednym z najbardziej znanych elementów jest język śląski. Wielokrotnie spotykaliśmy się z pytaniami o możliwość stworzenia menu naszych urządzeń w tym języku i niedawno, siłami polskich informatyków pracujących w lokalnym centrum badań i rozwoju Samsung oraz przy wsparciu działaczy Pro Loquela Silesiana Towarzystwa Kultywowania i Promowania Śląskiej Mowy udało nam się ten cel zrealizować.  ­- powiedział Jarosław Szponar, starszy specjalista ds. aplikacji w Samsung, który koordynował przygotowanie nakładki w mowie śląskiej.

Nieocenionym wsparciem w zakresie lingwistyki oraz kultury i tradycji śląskiej okazała się pomoc ekspertów Pro Loquela Silesiana Towarzystwa Kultywowania i Promowania Śląskiej Mowy. Towarzystwo, które wydało m.in. Gōrnoślōnski ślabikŏrz – pierwszy śląskojęzyczny elementarz dla uczniów szkół podstawowych a przez zaangażowanie się w liczne projekty popularyzujące mowę śląską, jest jedną z najbardziej uznanych tego typu organizacji w Polsce. 

Cieszymy się, że mogliśmy się zaangażować w tak ciekawy projekt z firmą Samsung. Dzieląc się naszą wiedzą i doświadczeniem przyczyniamy się do popularyzacji śląskiej mowy. To szczególnie istotne pod kątem młodych ludzi, którzy codziennie korzystają z nowoczesnych urządzeń takich jak smartfony, a możliwość dotarcia do tej grupy osób jest dla nas bardzo ważna. Współtworząc menu smartfonów Samsung w naszym języku, chcemy pokazać, że ślōnskŏ gŏdka jest językiem żywym i świetnie sprawdza się również w połączeniu z najnowszą technologią. - powiedział Rafał Adamus, prezes Pro Loquela Silesiana Towarzystwa Kultywowania i Promowania Śląskiej Mowy.

Gama modeli wyposażonych w tę funkcję będzie stopniowo rozszerzana. Jako aktualizacja lub jako zainstalowane fabrycznie oprogramowanie, język śląski będzie dostępny między innymi na smartfony Galaxy A3, A5, S5, S6 oraz Note 4.

Przygotowanie interfejsu w języku śląskim jest pierwszym tego typu projektem na polskim rynku. Podobne pakiety językowe zostały opracowane przez Samsung dla klientów pochodzących z takich regionów, jak Szkocja, czy Katalonia. W przygotowaniu interfejsu w języku śląskim brał udział zespół programistów pracujących na co dzień w polskim centrum R&D Samsung.

Pro Logquela Silesiana Towarzystwo Kultywowania i Promowania Śląskiej Mowy

Misją Towarzystwa jest dbałość o śląską mowę – należne jej obecność i pozycję w przestrzeni publicznej Górnego Śląska. Realizowane projekty i inicjatywy mają na celu inicjowanie działań edukacyjnych mających na celu ujednolicenie śląskiej ortografii, gramatyki i leksyki, promowanie śląskiej mowy i wspieranie posługujących się nią twórców. Pro Loquela Silesiana Towarzystwo Kultywowania i Promowania Śląskiej Mowy realizuje akcje „Poradzisz? Gŏdej!” oraz „Gŏdōmy 

po ślōnsku”. Na swoim koncie ma też wydanie Gōrnoślōnskiego ślabikŏrza – pierwszego śląskojęzycznego elementarza dla uczniów szkół podstawowych oraz realizacje niezliczonych projektów szkoleń z zakresu śląskiej mowy m.in. we współpracy z Muzeum Śląskim, Górnośląskim Parkiem Etnograficznym w Chorzowie,  Chorzowskim Centrum Kultury, placówkami oświaty
i kultury. Towarzystwo angażuje się również w liczne projekty komercyjno-kulturalne poprzez tłumaczenie na mowę śląską materiałów reklamowych sieci handlowych, stron internetowych instytucji publicznych i komercyjnych, menu restauracji i punktów gastronomicznych.

O firmie

Samsung Electronics Co., Ltd. inspiruje ludzi na całym świecie i kształtuje przyszłość dzięki innowacyjnej technologii. Firma redefiniuje świat telewizorów, urządzeń ubieralnych, smartfonów, tabletów, aparatów fotograficznych, drukarek, sprzętu medycznego, rozwiązań sieciowych, półprzewodników i rozwiązań LED. Samsung jest również liderem w rozwoju Internetu Rzeczy, ze szczególnym uwzględnieniem takich zagadnień jak Smart Home i Digital Health. Spółka zatrudnia 319 000 pracowników w 84 krajach, a roczna wartość sprzedaży jej produktów wynosi 196 miliardów dolarów. Chcesz odkryć więcej? Odwiedź www.samsung.pl i news.samsung.com