Kropki kwantowe i technologia HDR – duet idealny

, RTV
Teaser

Rozwój technologii doprowadził do unowocześnienia standardów na rynku telewizorów. Stopniowo zwiększała się rozdzielczość ekranu, aby uzyskany obraz był wyraźniejszy: od rozdzielczości SD (Standard Definition), przez jakość o wysokiej rozdzielczości (High Definition – HD), po rozdzielczość ultrawysoką (Ultra High Definition – UHD). Jednym z najnowszych osiągnięć jest technologia High Dynamic Range (HDR), która umożliwia studiom produkcyjnym, dystrybutorom treści i producentom telewizorów zaoferowanie znacznie jaśniejszego obrazu z szeroką paletą barw.

W 2015 roku Samsung zaczął stosować kropki kwantowe w swoich flagowych telewizorach SUHD. Obecnie, gdy coraz więcej firm z branży zwraca się w kierunku technologii High Dynamic Range, mariaż kropek kwantowych z HDR oferuje widzom zupełnie nową jakość domowej rozrywki.

HDR1000: nawet 1000 nitów

Chociaż istnieje wiele urządzeń, na których można wyświetlać treści HDR, nie wszystkie oferują równie wysoką jakość. Kolory są postrzegane poprzez światło, a w przypadku HDR – gdzie mamy do czynienia z zarówno większym zakresem luminancji, jak i szerszą paletą barw – ważne jest, by telewizor mógł obsłużyć jaśniejszą stronę widma. HDR1000 oznacza, że urządzenie jest w stanie wyświetlać co najmniej 1000 nitów* przy szczytowej jasności. Ta intensywność luminancji jest uznawana za najwyższy możliwy do osiągnięcia poziom w branży. Wyższe poziomy jasności stanowią wyzwanie, ponieważ zwykle oznaczają, że urządzenie wyświetlające zużywa więcej energii. Mogą również powodować wytwarzanie większej ilości ciepła, a bez zastosowania odpowiednich środków przegrzewanie się urządzenia może zagrażać jego trwałości.

W przypadku telewizorów SUHD z technologią Quantum Dot firma Samsung stworzyła rozwiązanie, które sprawia, że odbiorniki osiągają poziom jasności do 1000 nitów bez żadnych problemów. Częściowo zawdzięczamy to właściwościom fotoaktywnym kropek kwantowych, które sprawiają, że są one bardzo energooszczędne. Firmie Samsung udało się poprawić ogólną efektywność energetyczną telewizorów SUHD z rocznika 2016, osiągając jednocześnie poziom 1000 nitów.

Miliard kolorów

Kropki kwantowe emitują również bardzo czysty kolor, co sprawia, że telewizory z technologią Quantum Dot zapewniają znacznie lepsze odwzorowanie barw. Przy wykorzystaniu wiernego odwzorowania czerwonego, zielonego i niebieskiego, urządzenia takie są w stanie wyświetlić szerszy zakres kolorów. W konwencjonalnych telewizorach światło tradycyjnych świetlówek mieszało się z sąsiednimi barwami, obniżając gamę kolorów możliwych do wyświetlania. Telewizory Samsung SUHD z roku 2016 z technologią Quantum Dot są w stanie wyświetlać do jednego miliarda kolorów – 64 razy więcej niż przeciętny telewizor.

Dzięki kropkom kwantowym w telewizorach SUHD możliwe jest uzyskanie szerokiej gamy barw i wysokiego poziomu jasności, co sprawia, że urządzenia Samsung zapewniają znacznie bogatszy obraz – bliższy realnego świata niż kiedykolwiek wcześniej.

Więcej informacji o HDR, kropkach kwantowych i SUHD można znaleźć na stronie www.samsung.com/global/tv/quantum-dot-display.

 * Nit jest standardową jednostką luminancji, często stosowaną w pomiarze jasności urządzeń wyświetlających. Jeden nit to natężenie światła świecy oświetlającej powierzchnię jednego metra kwadratowego.

O firmie

Samsung Electronics Co., Ltd. inspiruje ludzi na całym świecie i kształtuje przyszłość dzięki innowacyjnej technologii. Firma redefiniuje świat telewizorów, urządzeń ubieralnych, smartfonów, tabletów, aparatów fotograficznych, drukarek, sprzętu medycznego, rozwiązań sieciowych, półprzewodników i rozwiązań LED. Samsung jest również liderem w rozwoju Internetu Rzeczy, ze szczególnym uwzględnieniem takich zagadnień jak Smart Home i Digital Health. Spółka zatrudnia 319 000 pracowników w 84 krajach, a roczna wartość sprzedaży jej produktów wynosi 196 miliardów dolarów. Chcesz odkryć więcej? Odwiedź www.samsung.pl i news.samsung.com

Subskrybuj nowości

Formularz subskrypcji

Wypełnij poniższy formularz.

Nasze strony

rss
Kanał RSS
Bądź w kontakcie dzięki naszemu kanałowi RSS i odbieraj powiadomienia o nowościach.