Samsung Electronics rozpoczyna masową produkcję najpojemniejszych dysków SSD – 30,72 TB

, B2B , IT
Teaser

 

Firma Samsung Electronics, światowy lider zaawansowanych technologii przechowywania danych, ogłosiła rozpoczęcie masowej produkcji dysków półprzewodnikowych (SSD) z interfejsem SAS (Serial Attached SCSI) o największej na świecie pojemności. Model PM1643 znajdzie zastosowanie w kolejnej generacji systemów przechowywania danych. Dyski o pojemności 30,72 terabajtów wykorzystują najnowszą technologię V-NAND firmy Samsung oraz 64-warstwowe moduły 512 Gb i dwukrotnie przewyższają pojemnością i osiągami linię 15,36 TB wprowadzoną w marcu 2016 r.

Kolejny przełom technologiczny był możliwy dzięki połączeniu 32 nowych pakietów flash 1 TB NAND, z których każdy składa się z 16 nałożonych na siebie warstw układów 512 Gb V-NAND. Oprócz podwojonej pojemności znacznie wzrosły także parametry pracy, osiągając niemal dwukrotność parametrów poprzedniej generacji dysków SAS SSD firmy Samsung. Nowy napęd PM1643 działający na interfejsie 12 Gb/s SAS osiąga prędkości odczytu i zapisu losowego do 400 000 IOPS oraz 50 000 IOPS i prędkości maksymalne odczytu i zapisu sekwencyjnego odpowiednio 2100 MB/s i 1700 MB/s. Jest to około czterokrotnie więcej niż prędkość odczytu losowego i trzykrotnie więcej niż prędkość odczytu sekwencyjnego typowego, 2,5 calowego dysku SATA SSD*.

Firma Samsung osiągnęła wyższy poziom w zakresie pojemności i prędkości technologii półprzewodnikowej dzięki postępowi w zakresie budowy kontrolera, pakietowania DRAM i powiązanego z nim oprogramowania. Jednym z elementów postępu w tym obszarze jest wysokowydajna architektura kontrolera, w której zintegrowano w jednym pakiecie dziewięć kontrolerów z poprzedniej linii dysków SSD o wysokiej pojemności, dzięki czemu na dysku SSD jest teraz więcej miejsca do magazynowania danych. W dysku PM1643 zastosowano także technologię Through Silicon Via (TSV), która pozwala łączyć ze sobą układy 8 Gb DDR4 i tworzyć 10 pakietów 4 GB TSV DRAM, dające razem 40 GB pamięci DRAM. Nowy model jest pierwszym dyskiem SSD, gdzie zastosowano pamięci DRAM aplikowane w technologii TSV.

Nowy dysk wyposażony jest w ulepszone oprogramowanie obsługujące ochronę metadanych, a także zachowanie i odzyskanie danych po nagłych awariach zasilania i algorytm kodu korygującego błędy (ECC), który zapewnia wysoką niezawodność i redukuje potrzeby w zakresie konserwacji. Dodatkowo urządzenie oferuje solidny poziom wytrzymałości mierzony wartością jednego pełnego zapisu dysku dziennie (DWPD), na poziomie 30,72 TB danych codziennie bez awarii w okresie pięcioletniej gwarancji. Dysk PM1643 odznacza się również wartością MTBF (średni czas bez awarii) na poziomie dwóch milionów godzin.

Firma Samsung rozpoczęła produkcję pierwszych partii dysków SSD o pojemności 30,72 TB w styczniu i planuje produkcję innych wersji, o pojemności 15,36 TB, 7,68 TB, 3,84 TB, 1,92 TB, 960 GB i 800 GB w celu przyspieszenia rozwoju macierzy wielodyskowych oraz przechodzenia rynku enterprise z dysków HDD na SSD. Szeroka gama modeli i znacznie lepsze osiągi będą kluczowym czynnikiem warunkującym możliwość sprostania rosnącym potrzebom rynku w zakresie magazynowania danych w wielu branżach, takich jak sektor publiczny, usługi finansowe, służba zdrowia, szkolnictwo, sektor ropy naftowej i gazu, sektor farmaceutyczny, media społecznościowe, usługi biznesowe, handel detaliczny i telekomunikacja.

 

* W porównaniu z 2,5-calowym dyskiem Samsung SSD 850 EVO

O firmie

Samsung inspiruje świat i kształtuje przyszłość poprzez wyjątkowe idee oraz innowacyjne technologie. Firma Samsung aktywnie kreuje i definiuje nowe standardy w świecie telewizorów, smartfonów, urządzeń ubieralnych, tabletów, rozwiązań cyfrowych, systemów sieciowych, pamięci, technologii LSI, półprzewodników oraz rozwiązań LED. 
Więcej informacji można znaleźć na stronach: http://samsungmedia.pl oraz http://news.samsung.com.

Subskrybuj nowości

Formularz subskrypcji

Wypełnij poniższy formularz.

Nasze strony

rss
Kanał RSS
Bądź w kontakcie dzięki naszemu kanałowi RSS i odbieraj powiadomienia o nowościach.